Sposób na rabarbar

W ciągu roku jest wiele okresów, kiedy wiele owoców i warzyw pojawia się w sklepach i warzywniakach, gdyż jest na nie sezon, z czego warto skorzystać. Między innymi z sezonu na rabarbar, który przypada na koniec kwietnia i trwa zazwyczaj do połowy czerwca, lecz można natknąć się na niego także później. Co można przygotować z rabarbaru poza klasycznym kompotem i ciastem drożdżowym? Na przykład bułki drożdżowe z rabarbarem, które będą sporą konkurencją dla drożdżówek z cukierni.

Kwaśny smak przed latem

Nim w kalendarzu pojawi się lato, jego aura jest już obecna na zewnątrz i człowiek szuka wtedy smaków, które z latem mu się kojarzą i które wówczas przynoszą orzeźwienie. Wśród takich smaków jest właśnie rabarbar – w Polsce uważane za warzywo, którego smak to także wspomnienie radosnego dzieciństwa.

Najczęściej wykonuje się z niego kompot, który przynosi właśnie orzeźwienie. Rabarbar jest źródłem witamin C, E, A oraz dużej ilości fosforu i potasu.

Jeżeli chce się przygotować z niego coś innego niż zazwyczaj, warto sięgnąć po przepis na bułki drożdżowe z rabarbarem, które będą świetnym sposobem na drugie śniadanie czy podwieczorek.

Składniki na około 15 sztuk:

– 500 g mąki pszennej
– 50 g świeżych drożdży
– 50 g cukru kokosowego
– 50 g białego cukru
– 250 m tłustego mleka
– 120 g masła
– szczypta soli
– 2 żółtka
– 2 jajka
– 3-4 łodygi rabarbaru pokrojone w 1 centymetrowe kawałki

Na kruszonkę:

– 70 g zimnego masła pokrojonego w kostkę
– 60 g mąki
– 20 g wiórków kokosowych
– 50 g cukru kokosowego

Wykonanie

Mąkę przesiać do dużej miski, masło roztapiam. Mleko podgrzać (ale nie za bardzo). Do garnuszka wlać połowę ciepłego mleka, dwie łyżki mąki i rozkruszyć świeże drożdże. Wymieszać całość dokładnie, by uzyskać konsystencję gęstej śmietany. Odstawić w ciepłe miejsce pod przykryciem do wyrośnięcia (na ok. 15 minut).
Wbić do miski dwa jaja i dwa żółtka, cukier kokosowy i zwykły, ubijając całość przez chwilę trzepaczką. Przelać masę jajeczną do miski z mąką, dodać wyrośnięte drożdże i wyrabiać dużą drewnianą łyżką, dolewając mleka, aż ukażą się bąbelki. Następnie porcjami wlać roztopione, ciepłe masło, cały czas wyrabiając ciasto. Gdy ciasto będzie samo odchodzić od drewnianej łyżki, oznacza to, że jest wyrobione.
Posypać ciasto niewielką ilością mąki, przykryć czystą ściereczką i grubym ręcznikiem, położyć miskę na poduszkę i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Ciasto rośnie około 30 minut, czasem dłużej.
W tym czasie przygotować kruszonkę, rozcierając w misce jej składniki (można też posiekać składniki ostrzem tnącym w robocie kuchennym). Z wyrośniętego ciasta formować niewielkie bułki (wielkości małego jabłka), ułożyć je na wyłożonej papierem do pieczenia blasze, zachowując odstępy. Spłaszczyć każdą bułkę i wcisnąć w nią 5-6 kostek rabarbaru, posmarować pozostałym białkiem (opcjonalnie), posypać kruszonką.
Rabarbarówki piec partiami (po jednej blaszce) w 180°C przez mniej więcej 25 minut.