Placki ziemniaczane przyrządzane w gofrownicy.

Placki ziemniaczane to pyszne, tradycyjne danie kuchni polskiej. Podawane są na wiele sposobów, zależy to w dużej mierze od regionu. Placki ziemniaczane przygotowywane jednak w tradycyjny sposób – czyli smażone na patelni z dużą ilością tłuszczu są bardzo kaloryczne i nie każda osoba może sobie pozwolić na spożywanie ich w takiej formie.
Dlatego właśnie dobrą alternatywą dla takiego dania są placki ziemniaczane z gofrownicy, które również są pyszne a do tego mniej kaloryczne i zdrowsze.

Placki ziemniaczane z gofrownicy – dlaczego gofrownica?

Obecnie gofrownica znajduje w kuchni coraz szersze zastosowanie. Nie tylko służy już do rzeczonych gofrów, ale obecne modele dostępne na rynku wyposażone są w szereg wymiennych wkładek, dzięki czemu w urządzeniu tym można zrobić niemal wszystko.

W czasach, kiedy wszyscy – a zwłaszcza kobiety – chcą być fit, decydujemy się na wiele modyfikacji ulubionych dań w ten sposób, aby dopasować je do naszego gustu lub diety. I w ten sposób można również “odchudzić” placki ziemniaczane, aby były one mniej kaloryczne a jednocześnie wciąż pyszne i chrupiące. Wiadomo, że do ich przygotowania trzeba jednak użyć oleju, ale posmarowanie blaszek w gofrownicy to nie to samo, co smażenie na patelni w głębokim tłuszczu.

Gofry ziemniaczane – jakich ziemniaków użyć?

Ile ludzi, tyle gustów i tyle samo będzie przepisów, każdy lubi coś innego. Dla jednego najlepsze placki ziemniaczane z gofrownicy będą z samych gotowanych ziemniaków przepuszczonych przez praskę, inne osoby wolą takie, które w swoim składzie mają zarówno surowe, jak i gotowane ziemniaki, kolejna grupa smakoszy fit placków ziemniaczanych robi takie z zupełnie surowych ziemniaków.

Niezależnie od tego, jakie ziemniaki zostaną użyte napewno warto do placków dodać też dobrej jakości ser, może być parmezan lub inny ulubiony, do tego mąka, jajka, przyprawy – i pyszne danie gotowe.

Z czym to się je?

Placki ziemniaczane wykonane w taki sposób są cieńsze od klasycznych placków oraz bardziej chrupiące. Świetnie smakują podane z sosem czosnkowo – jogurtowym posypane koperkiem lub podane z innym ulubionym sosem.
W wersji bardziej kalorycznej będą dobrym dodatkiem do sosu pieczarkowego, grzybowego lub gulaszu. Dobrze też komponują się z wędzonym łososiem – w każdej wersji są pyszne. Dzieci uwielbiają takie w wersji posypanej cukrem.
Ważne jest, aby studząc gotowe już placki robić to na kratce, w przeciwnym razie podczas studzenia będą parować i zamiast chrupiące, wyjdą miękkie i nie będą tak smaczne.