Śliwki inaczej

Śliwki to jedne z bardziej lubianych owoców w Polsce. Najsmaczniejsze są w sezonie, czyli między lipcem a wrześniem, wówczas często piecze się z nimi ciasta czy też gotuje kompoty. Ale czy to wszystko, co można z nimi zrobić? Nie! Można stworzyć śliwki w occie sprawdzony przepis natomiast zachować i powtarzać co roku, a takie wykorzystanie tego owocu przypadnie wielu osobom do gustu.

Królowa w fioletowej skórce

Choć występuje również w odmianie z żółtą skórką, to jednak na myśl o śliwce przychodzi kolor fioletowy, który ładnie komponuje się wśród zielonych liści drzewka. Dlaczego te owoce tak często można spotkać w polskich sadach i ogrodach? Łatwa uprawa drzewka, coroczne owocowanie i smak śliwek oraz liczne możliwości, jak wykorzystać śliwkę, sprawiają, że wiele osób decyduje się na własną sztukę.

Śliwki wykazują wiele właściwości, które pozytywnie wpływają na organizm człowieka. Wśród nich wymienić można między innymi regulację trawienia, ochronę przed wodnymi rodnikami, poprawę nastroju. Śliwki – zwłaszcza suszone, choć mające pięć razy więcej kalorii – polecane są w walce z zaparciami, tym samym bowiem zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Dzięki wysokiej zawartości pektyn śliwki wpływają korzystnie na działanie układu pokarmowego.

Innymi właściwościami śliwek są niska kaloryczność – zaledwie 46 kilokalorii w 100 gramach – zawartość witaminy A, C i E, witamin z grupy B, składników mineralnych takich jak potas, żelazo, magnez, wapń i fosfor. Dieta bogata w spożywanie śliwek wpływa na organizm antynowotworowo i przeciwmiażdżycowo.

Śliwki, poza idealnym nadawaniem się do pieczenia ciasta drożdżowego z kruszonką czy placka, są owocem, z którego przygotować można domowe powidła i dżemy. Wiele osób wykorzystuje je także, przygotowując własną nalewkę, tak zwaną śliwkówkę, po którą z chęcią sięga się w okresie jesienno-zimowym, gdyż przyjemnie rozgrzewa organizm i pysznie smakuje.

Poniżej prezentuje się na śliwki w occie sprawdzony przepis, z który z czystym sumieniem można przekazać dalej każdej zainteresowanej nim osobie.

Składniki:

– 2 kg śliwek węgierek
– 50 dag cukru
– 0,5 litra 6% octu
– 1,5 litra wody
– goździki
– cynamon

Wykonanie

Ugotować syrop z wody, cukru i przypraw.
Umyte i wysuszone śliwki włożyć do szklanego lub emaliowanego naczynia, zalać gorącą zalewą, odstawić na całą noc. Czynność tę powtarzać 4 razy, to znaczy odcedzić syrop ze śliwek, doprowadzać do wrzenia i zalewać nią znów śliwki.
Wystudzoną marynatę przełożyć do słoików i zamknąć.