Domowa produkcja kiełbas. Co warto wiedzieć?
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób docenia wyroby produkowane samodzielnie, które zazwyczaj są znacznie zdrowsze od tych wytwarzanych na masową skalę i pozbawione wielu wypełniaczy, konserwantów i innych niepotrzebnych, a często szkodliwych dodatków. Z tego powodu osoby, które lubią kuchnię polską i nie wyobrażają sobie swojego tygodniowego menu bez kiełbasy i innych wyrobów wędliniarskich, coraz częściej decydują się na to, by samodzielnie je produkować. Co warto wiedzieć na temat domowej produkcji kiełbas? Podpowiadamy.
Z jakich półproduktów można stworzyć domową kiełbasę?
Osoby, które posiadają odpowiednie wyposażenie, pozwalające na produkowanie kiełbas w domu, chcąc wykonać samodzielnie wyroby wędliniarskie, muszą zaopatrzyć się tylko w niezbędne półprodukty. W tym celu najlepiej odwiedzić dobrą masarnię lub inną zaufaną firmę oferującą składniki niezbędne do wykonania kiełbasy. Wśród produktów, bez których nie uda nam się wytworzyć zdrowej, pysznej, aromatycznej kiełbasy wymienia się oczywiście mięso, ale też jelita wieprzowe, a także przyprawy i sól peklowaną.
Dobór rodzaju mięsa jest wyłącznie kwestią naszych upodobań. Dlatego, jeżeli wolimy kiełbasy drobiowe, postawmy na drób. Jeżeli jednak wolimy wersje wieprzowe, wówczas zaopatrzmy się w czyste mięso wieprzowe i na przykład boczek. Jelita wieprzowe potrzebne są po to, aby nadać wykonanej masie określony kształt, a także, by taki wyrób można było poddać dalszym procesom, na przykład peklowania, wędzenia czy parzenia.
Jakie sprzęty są potrzebne do domowej produkcji kiełbas?
Żeby rozpocząć domową produkcję kiełbas, należy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych sprzętów. O ile noże czy deski do krojenia powinniśmy mieć w domu, o tyle wiele osób nie posiada maszynki do mięsa, która jest niezbędna, aby właściwie rozdrobnić kawałki mięsa i aby produkowana przez nas kiełbasa miała odpowiednią konsystencję. Obecnie możemy skorzystać zarówno z maszynek ręcznych, jak i automatycznych. Większość osób stawia jednak na te drugie, ponieważ rozwiązanie to jest dużo wygodniejsze. Dodatkowo potrzebna nam będzie nakładka do maszynki do napełniania jelit wieprzowych lub specjalna napełniarka. Pomocne mogą być też termometry, a także waga kuchenna.
Kiełbasa wędzona czy parzona?
Warto zastanowić się, jaką kiełbasę chcemy produkować, ponieważ od tego aspektu uzależniony będzie dobór pozostałych sprzętów potrzebnych do wytwarzania wyrobów mięsnych. Jeżeli wolimy parzone kiełbasy, wówczas będziemy mogli przygotować je w szynkowarze. Jeśli jednak wolimy kiełbasy wędzone, wówczas należy zastanowić się nad budową niewielkiej wędzarni opalanej drewnem. Jeżeli jednak nie dysponujemy odpowiednią przestrzenią, aby umieścić w niej taką wędzarnię, wówczas możemy zdecydować się na automatyczne urządzenie zasilane elektrycznie. Taki sprzęt możemy umieścić w domu, a jego obsługa jest znacznie mniej absorbująca niż tradycyjnej wędzarni.