Dobry rosół – jak go ugotować i dlaczego warto go jeść?
Rosół gości w niemal każdym polskim domu. To tradycyjna, odświętna zupa, która serwowana jest podczas niedzielnych obiadów, ale także wesel, przyjęć i urodzin. Już nasze babcie zdawały sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści zdrowotnych niesie za sobą regularne spożywanie rosołu.
4 powody, dla których warto jeść rosół
-
Pomaga w walce z przeziębieniem
Duża ilość przypraw i ziół sprawia, że rosół ma silne właściwości odkażające, antybakteryjne i przeciwwirusowe. Świetnie wspiera organizm w walce z sezonowym przeziębieniem. Aromatyczny rosół rozgrzewa organizm, pomaga zwalczyć stany zapalne oraz zbawiennie działa na górne i dolne drogi oddechowe.
-
Wspiera kości i stawy
Długie gotowanie wywaru mięsnego sprawia, że wydziela się do niego duża ilość kolagenu. Choć kojarzony on jest przede wszystkim z kosmetyką – w końcu kolagen odpowiada za jędrność i ogólną kondycję skóry – ma on również wpływ na funkcjonowanie stawów.
-
Wspomaga pracę układu pokarmowego
Zarówno przyprawy i zioła, jak i sam kolagen, mają wyjątkowe działanie na układ pokarmowy. Nawilżają śluzówki, odkażają i delikatnie oczyszczają organizm. Regularne spożywanie mięsnego rosołu zalecane jest osobom, które cierpią na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak przewlekłe zaparcia czy zespół jelita drażliwego.
-
Dostarcza witamin i minerałów
Rosół przyrządzany z kilku gatunków mięs oraz dużej ilości warzyw, ziół i przypraw to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Należy jednak pamiętać, by wywar gotował się na niewielkim ogniu tak, by nie doprowadzać do go do wysokiej temperatury, która mogłaby niszczyć drogocenne związki.
Dobry rosół jak ugotować?
Jeśli chcesz przyrządzić dobry rosół jak ugotować i co przygotować, postaw przede wszystkim na kilka gatunków mięs. Wybierz drób (np. kurczaka lub indyka) i zmieszaj go z elementami wołowymi (np. szpondrem). Warto wiedzieć, że najwięcej kolagenu znajduje się w kościach i skórze drobiowej, przez co taki rosół będzie nieco zawiesisty i wyjątkowo zdrowy. Do wywaru możesz dodać także inne mięso np. kaczkę. Dodaj warzywa – korzeń pietruszki, marchew, seler, por i cebulę. Rosół warto doprawić świeżym lubczykiem lub natką pietruszki, a także odrobiną sosu sojowego, który zastąpi sztuczne kostki rosołowe. Dodaj także kilka ząbków obranego czosnku, ziele angielskie i liście laurowe, opcjonalnie czarny pieprz ziarnisty. Rosół gotuj minimum 3 godziny (a w przypadku dużej ilości wołowiny minimum 5 godzin) na bardzo niewielkim ogniu pod przykryciem tak, by jedynie delikatnie bulgotał. Gotowy rosół podawaj z makaronem nitkami i dodatkiem świeżej natki pietruszki.