Sok z pokrzywy – przepis, właściwości zdrowotne, przechowywanie i pasteryzacja
Pokrzywa od lat znana jest ze swojego wspaniałego, dobroczynnego wpływu na ludzki organizm. Choć najczęściej spożywana jest w formie naparów i herbat, do łask coraz bardziej wchodzi sok z pokrzywy. Jego wyjątkowe działanie sprawia, że z pewnością butelka z sokiem powinna stanąć w każdej spiżarni.
Sok z pokrzywy przepis pasteryzacja
Do przygotowania pysznego i zdrowego soku z cytryny potrzebujemy świeże pędy pokrzywy, które po umyciu należy przecisnąć przez sokowirówkę lub wyciskarkę wolnoobrotową. Podgotowaną pokrzywę możemy także zmielić w blenderze, a następnie przecisnąć przez sitko. Pokrzywa świetnie nadaje się również do przygotowania gęstych, zdrowych syropów, które stanowią panaceum na wiele dolegliwości trawiennych. Przygotowuje się go z liści pokrzywy i cukru, pod wpływem którego roślina puszcza sok. Jeśli chodzi o sok z pokrzywy przepis pasteryzacja wymaga zagotowania przetworów w wodzie przez około 20 minut.
Pokrzywa – właściwości zdrowotne
Pokrzywa znana jest przede wszystkim ze swojego wspaniałego wpływu na układ moczowy. Sprawdza się w leczeniu takich dolegliwości jak kamica nerkowa oraz nawracające zapalenia układu moczowego. Świetnie sprawdzi się jako doraźny środek na zatrzymanie wody w organizmie. To zioło, które zawiera bardzo dużą ilość witamin. Jest bogatym źródłem witaminy B1, która wspiera funkcjonowanie układu nerwowego i krwionośnego. Duża zawartość witaminy C poprawia odporność, a witamina E – zwana również witaminą młodości – doskonale wpływa na kondycję skóry. W pokrzywie nie brakuje również wielu pierwiastków, w tym wapnia, magnezu i fosforu. Regularne spożywanie pokrzywy zalecane jest osobom cierpiącym na anemię i kobietom w ciąży, ze względu na dużą zawartość żelaza.
Pokrzywa wykorzystywana jest również w kosmetyce przez miłośniczki naturalnej pielęgnacji. Napar z pokrzywy używany jest jako płukanka do włosów, która zapobiega nadmiernemu ich wypadaniu, a także odżywia cebulki i pozwala rozprawić się z przetłuszczaniem skóry głowy. Zmielone liście z pokrzywy z dodatkiem wody będą idealną maseczką, która odżywi i nawilży skórę suchą, wrażliwą i podatną na zaczerwienienia. Wyciąg z pokrzywy wykorzystywany jest również do produkcji kremów, serum do twarzy i różnych olejków, które mają zbawienny wspływ na skórę, włosy i paznokcie. Warto jednak wykorzystywać świeżo zerwane rośliny, które szczególnie bogate są w witaminy i minerały, dzięki którym możemy kompleksowo zadbać o kondycję i wygląd skóry twarzy i całego ciała.