Jak przygotować idealne pierogi ruskie z cebulką?
Pierogi to danie, które na ogół kojarzy się z polską kuchnią i przez wielu Polaków jest uznawane za potrawę narodową. Nic bardziej mylnego, ponieważ w żadnym wypadku nie jest to wymysł naszych rodaków. Pierogi w rzeczywistości pochodzą z Chin. To właśnie tam narodziło się danie bazujące na odpowiednim cieście z dodatkiem farszu, a do Polski napłynęło najprawdopodobniej w osiemnastym wieku. Obecnie jest to jedna z tych potraw, która szczególnie kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia, choć w tym przypadku mowa przede wszystkim o pierogach z kapustą i grzybami. Kolejnym wariantem, który cieszy się w naszym kraju sporą popularnością są pierogi ruskie z cebulką. Nazwa pochodzi najprawdopodobniej z Rusi Czerwonej, ponieważ również tam potrawa była bardzo rozpowszechniona zanim na dobre zadomowiła się w Polsce.
Jak przygotować pierogi ruskie z cebulką?
Nie bez powodu mówi się, że pierogi to wyjątkowo czasochłonna potrawa. Najbardziej czasochłonnym elementem jest samo lepienie pierogów, które również wymaga pewnego rodzaju wprawy. Zależy nam na tym, aby zamknięty w cieście farsz ne znalazł drogi ujścia podczas gotowania. Do przygotowania pierogów potrzebujemy mąki, wody, soli, masy bazującej na twarogu i ziemniakach oraz cebuli. Przygotowane ciasto należy rozwałkować na grubość umożliwiającą wygodne lepienie, a następnie za pomocą brzegów szklanki wykroić regularne kółeczka, w których umieszczamy farsz i zlepiamy oba krańce, tworząc charakterystyczny kształt pieroga. Niektórzy do zlepienia brzegów używają widelca, który jest poniekąd gwarancją na to, że ciasto się zasklepi. Farsz pierogów ruskich składa się z gotowanych ziemniaków, twarogu oraz podsmażanej cebulki. Wszystkie składniki należy wymieszać, a następnie doprawić solą i pieprzem.
Inne możliwości
Pierogi ruskie z cebulką to tylko jedna z wielu możliwości. Obecnie branża gastronomiczna pełna jest miejsc związanych stricte z pierogami. Tego rodzaju punkty nazywane są pierogarniami. Menu składa się wyłącznie z pierogów i trzeba przyznać, że jest w czym wybierać. Poza tradycyjnymi pierogami ruskimi, z mięsem czy z kapustą, można skusić się na pierogi ze szpinakiem i serem feta. Sporym uznaniem cieszą się także pierogi z ciecierzycą lub z łososiem. Prawdą jest, że w tej kwestii nie ma żadnych ograniczeń. Pierogi podawane są również na słodko. To ulubiona wersja wśród najmłodszych koneserów pierogów. Pierogi z jagodami i śmietaną to świetny pomysł na obiad i fantastyczny sposób na przemycenie odrobiny owoców w przypadku dzieci, które za nimi nie przepadają.