Samo zdrowie, czyli hummus z sezamem!

Hummus to jedna z tych potraw, która obecnie podbija serca Europejczyków i jest synonimem zdrowia. W wielu polskich restauracjach jest podawany do zestawów śniadaniowych, choć coraz częściej pojawia się na polskich stołach, przygotowany własnoręcznie. Ta wyjątkowo zdrowa potrawa najczęściej podawana jest w charakterze pasty na kanapki lub dodatku do sałatek. Co ciekawe, pochodzi z Bliskiego Wschodu i w języku arabskim oznacza ciecierzyca. To jedna z najzdrowszych potraw, która jest w stanie dostarczyć sporo wartości odżywczych. Wbrew przekonaniom przygotowanie własnego hummusu jest absolutnie łatwym zadaniem. Możliwości jest sporo, choć warto zainteresować się sprawdzonymi przepisami. Jednym z nich jest z całą pewnością pyszny hummus z sezamem.

Jak przygotować samodzielnie hummus z sezamem?

Do przygotowania jakiegokolwiek hummusu będziemy potrzebować gotowanej ciecierzycy. To ona jest głównym składnikiem hummusu i dla niektórych osób jest to jedyna forma cieciorki, jaką jest się w stanie przełknąć. Potrzebujemy również oliwę z oliwek, sezam, cytryną, odrobinę czosnku oraz sól i pieprz. Gotowaną ciecierzycę należy wymieszać z oliwą z oliwek, czosnkiem oraz z sokiem z cytryny. W tym celu można skorzystać z blendera, który pomoże nam uzyskać w sposób szybki i wygodny jednolitą masę. Na osobnej patelni należy podprażyć sezam aż do uzyskania nieco ciemniejszego koloru. To moment, w którym sezam wypuszcza aromatyczną woń i wszystkie walory smakowe. Przygotowaną wcześniej pastę możemy spożywać z świeżym pieczywem, a następnie posypać prażonym sezamem. Jak widać, przepis jest wyjątkowo łatwy, a korzyści płynące ze spożywania hummusu nieocenione.

Dlaczego hummus jest dobrym pomysłem?

Ciecierzyca to bardzo bogate źródło witaminy C, A oraz witamin z grupy B. Nie brakuje w nim również minerałów w postaci wapnia, selenu, potasu, fosforu, cynku czy żelaza. Można wobec tego powiedzieć, że w tej niepozornej potrawie znajdziemy całe zastępy wartościowych składników odżywczych. Wielu dietetyków wpisuje hummus w jadłospisy osób znajdujących się na dietach redukcyjnych. Dzieje się tak za sprawą bardzo wysokiej ilości błonnika znajdującego się w ciecierzycy. To on nadaje uczucie sytości, a także wpływa na usprawnienie przemiany materii. Co więcej, osoby spożywające hummus mają znacznie mniejszą szansę na zachorowanie na anemię. Potrawa wpływa jednocześnie na regulację cukru oraz poziom cholesterolu. Na tym nie koniec, ponieważ odpowiada również za dobry stan kości, a wielu lekarzy uważa, że wykazuje również spore właściwości antynowotworowe.