Jak wybrać dobre mleko roślinne? Co musimy wiedzieć.
Na początek warto przede wszystkim wyjaśnić co kryje się pod nazwą mleko roślinne. Otóż napój ten nie ma nic wspólnego z mlekiem pochodzenia zwierzęcego, jest jednak ta nazywany ze względu na charakterystyczne mleczko powstające w procesie produkcji tego napoju.
Wszystkie tak zwane mleka roślinne powstają w procesie moczenia, a następnie oddzielania mleczka powstałego w trakcie tego procesu od pozostałej reszty. Są to wszelkiego rodzaju orzechy, zboża, nasiona, rośliny strączkowe.
Powstałe w ten sposób napoje to cenne źródło takich substancji jak składniki mineralne i odżywcze. Mleka te stają się coraz bardziej popularne ze względu na panujące w dzisiejszych czasach takich działania jak promocja zdrowego stylu życia.
Jest to stosunkowo nowy trend, jeszcze do niedawna mogliśmy tylko pomarzyć, aby odnaleźć na półkach sklepowych tego rodzaju produkty. Szczególnie szczęśliwi mogą być ci, którzy nie spożywają produktów pochodzenia zwierzęcego czyli weganie.
Na co warto zwrócić uwagę jeżeli zdecydujemy się na zakup tego roślinnego napoju.
Oczywiście możemy przygotować go sami w domu, jednakże jest to działanie pracochłonne i rzadko kiedy mamy na to ochotę. Warto więc oszczędzić czas i udać się do sklepu.
Wybierając mleko roślinne musimy na pierwszym miejscu zwrócić uwagę na jego skład chemiczny. Po co? Dlatego, że do niektórych napojów tego rodzaju są dodawane nierzadko cukry, aromaty i wzmacniacze smaku.
W zależności od tego jaką stosujemy dietę, jaki smak mleka preferujemy trzeba wspomnieć tutaj także, że jeżeli chodzi o mleka roślinne mamy ich cały wachlarz. W sklepach szczególnie wielko powierzchniowych mamy zwykle dostępne następujące rodzaje mleka roślinnego. Są to mleko sojowe i kokosowe, które są chyba najbardziej znane ze wszystkich tego rodzaju, mleko migdałowe, ryżowe, orzechowe, a także wiele innych. Warto po nie sięgnąć, gdyż są doskonałą alternatywą dla osób z nietolerancją laktozy, jak i dla tych, którzy po prostu nie cierpią smaku i zapachu mleka zwierzęcego. Czasem możemy sięgnąć po nie z czystej ciekawości lub wprowadzić do codziennych nawyków żywieniowych wzbogacając naszą dietę.