Nalewka domowej roboty
Wśród wielu trunków, jakie człowiek pije lub tylko kosztuje, znajdują się nalewki. Dla niektórych to wspomnienie nalewek tworzonych przez babcie, które uprzyjemniały nimi chłodne wieczory czy z ich pomocą rozgrzewały, kiedy na zewnątrz panował mróz. Chce się samemu je przygotować, ale nie jest się pewnym, jak robić nalewki? Nie jest to nic trudnego, najważniejsze to zachowanie cierpliwości, by móc cieszyć się aromatycznym trunkiem.
Trunek domowej roboty
Do przygotowania potrzebny jest odpowiedni surowiec – mogą to być zioła lub owoce – zaś składnikami niezbędnymi niezależnie od tego, z czego nalewka będzie stworzona, są alkohol, cukier i wspomniany we wstępie czas.
Jeżeli chodzi o przygotowanie nalewek w warunkach domowych, wyróżnić można trzy sposoby ich przygotowania:
1. zalanie surowca (owoców, ziół lub innych) alkoholem, następie zlanie powstałego nalewu i zasypanie składników cukrem,
2. zasypanie owoców cukrem, zlanie powstałego syropu i zalanie alkoholem,
3. zasypanie cukrem i zalanie alkoholem surowca jednocześnie.
Wyróżnia się także rodzaje nalewek ze względu na składniki, z których powstały:
1. owocowe – na przykład wiśniówka, malinówka, jeżynówka
2. ziołowe – na przykład nalewka miętowa
3. korzenne – na przykład imbirówka
4. miodowe – na przykład krupnik
5. mieszane – na przykład kukułka, lipówka.
Wybór surowca, jak i metody przygotowania nalewki w warunkach domowych zależy od osoby, która będzie zajmować się jej robieniem.
Jeżeli sama powyższa teoria nie wyjaśnia, jak robić nalewki, poniżej zaprezentowano jeden ze sposobów na stworzenie domowej nalewki. Do jej przygotowania wykorzystano wiśnie.
Składniki:
– 1,5 kg niedrylowanych wiśni
– 500 ml spirytusu rektyfikowanego 95%
– 1000 ml wódki 40% lub 45%
– 400 g cukru
Przepis jest przedstawiony z wykorzystaniem wiśni z pestkami, gdyż sposób ten jest szybszy niż w przypadku wiśni drylowanych.
Wykonanie
Oczyszczone wiśnie przełożyć do słoja o pojemności 3,8 litra.
Do słoika z wiśniami w pierwszej kolejności wlać 500 mililitrów wódki, a dopiero po wódce wlać też 500 mililitrów spirytusu. Zakołysać słoikiem z wiśniami i alkoholem, po czym go zamknąć. Słoik odstawić w ciemne, ale ciepłe miejsce w domu.
Wykorzystując wiśnie niedrylowane, należy macerować je w alkoholu do dwóch tygodni. Każdego dnia należy zakołysać słoikiem, odkręcić go na kilka sekund i z powrotem zakręcić.
Po maksymalnie 14 dniach macerowania (10 dni może być wystarczające) czystą nalewkę przelać do mniejszego słoja. Do dużego słoja z wiśniami wlać 500 mililitrów wódki i wsypać 400 gram cukru. Słojem zakołysać. Proces rozpuszczania cukru potrwa do czterech dni.
Sok oraz owoce przecedzić przez sitko do słoika z wcześniej zlaną nalewką wiśniową. Słoik z nalewką zostawić na kilka dni w ciepłym, ale ciemnym miejscu a następnie przefiltrować nalewkę z fragmentów owoców oraz innych zanieczyszczeń.