Marynowany czosnek. Przepis.

Czosnek jest specyficznym warzywem. Posiada zarówno swoich fanów, jak również zagorzałych przeciwników. Wpływa na to fakt, że ma charakterystyczny, ostry i specyficzny smak i zapach. Jest jednak bardzo zdrowy i uważany jest przez wielu za naturalny antybiotyk – bardzo pomocny w leczeniu różnorakich infekcji. Korzyści z jego spożywania jest wiele, można spożywać go na surowo, jednak równie pyszny jest jako czosnek w zalewie przygotowywany na różne sposoby.

Jaki czosnek do marynowania wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów czosnku, jednak najbardziej bogaty w składniki odżywcze jest nasz rodzimy, polski czosnek, nie warto decydować się więc na zakup chińskich lub innego, często niewiadomego pochodzenia odpowiedników.

Polski czosnek jest coraz trudniej dostępny na rynku, ponieważ dosłownie “zasypuje go” tańszy, importowany z Chin odpowiednik o często niewiadomym pochodzeniu. A przecież warto dbać o swoje zdrowie – tak więc decydując się na marynowanie czosnku warto wybrać krajowy, chociaż jest spora różnica cenowa pomiędzy polskim a chińskim, co dużą liczbę konsumentów przekonuje jednak do zakupu tańszego rodzaju.

Jaka pora do marynowania najlepsza?

Sezon najlepszy do marynowania czosnku to miesiące od sierpnia do października. W sprzedaży dostępny jest cały rok, jednak w tych miesiącach jest najświeższy i najlepszy do marynowania. W Polsce czosnek sadzony jest zimą i wiosną, jednak okres przypadający na przetwory to koniec lata i początek jesieni.

Czosnek w zalewie – przepis.

Poniżej przykładowy przepis na klasyczny, marynowany czosnek. Można go oczywiście modyfikować wg. własnego gustu, dobierając ulubione przyprawy lub składniki.

MARYNOWANY CZOSNEK:

Składniki:

– 400 g czosnku

– 1/2 szkl. octu spirytusowego

– 500 ml wody

– po 1/2 łyżeczki soli i cukru

– łyżeczka gorczycy

– 2 słoiki o pojemności 300 ml każdy.

Wykonanie:

1. Główki czosnku podzielić na ząbki i obrać.

2. Do rondelka wlać 2 szklanki wody i ocet – jeśli ktoś woli winny zamiast spirytusowego, taki ocet również będzie odpowiedni.

3. Kolejno dodać sól, cukier i gorczycę i zagotować marynatę, gotować 3 – 4 min.

4. Zmniejszyć moc palnika i dodać obrane, umyte ząbki czosnku, zwiększyć moc palnika i po ponownym zagotowaniu gotować jeszcze 2 minuty.

5. Wrzącą marynatę razem z czosnkiem przekładać sprawnie do wyparzonych, suchych słoików i szybko zakręcać.

6. Można jeszcze dodatkowo zapasteryzować słoiki, aby mieć pewność, że zamarynowany w ten sposób czosnek się nie popsuje.