Ratowanie rzadkiego sernika

Sernik to jedno z najbardziej lubianych przez Polaków ciast. W różnej odsłonie – królewski, nowojorski, wiedeński, japoński, na ciemnym spodzie, z brzoskwiniami – ma wielu fanów i często jest pieczony. Jednak przygotowanie sernika może nie wyjść tak, jak się tego chce. Co zrobić, kiedy z piekarnika wyciągnie się rzadki sernik po upieczeniu? Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę – jest on bowiem jeszcze do uratowania.

Nie taki, jak powinien

Biorąc się za wypieki, każda osoba, która będzie je wykonywać, pragnie, by wyszło ono jak najlepiej i wszystkim smakowało. To samo ma miejsce, jeżeli chodzi o sernik. Bardzo lubiany często pojawia się na stołach jako główny oczekiwany podczas przyjęć urodzinowych czy niedzielnej kawy. Wyczekiwany, może poszczycić się wyjątkowym smakiem, a jako ze można przygotować go również na zimno i z wieloma dodatkami, rzadko kto go nie lubi.

Jego przygotowanie może niestety przynieść ze sobą przykrą niespodziankę i nie wyjść tak, jak powinien. Jaka może być przyczyna tego, że wychodzi rzadki sernik po upieczeniu? Wina może leżeć w wykorzystanym serze albo w tortownicy – mogła bowiem mieć zbyt dużą średnicę.

Na ratunek!

Jeżeli nie chce się wyrzucić sernika, mimo że wyszedł za rzadki, można go uratować – działa w przypadku sernika wiedeńskiego.
Rzadki sernik należy ostudzić, po czym ponownie umieścić w misce. Dodać do niego dwie łyżki mąki ziemniaczanej i dokładnie wymieszać. Tak przygotowaną masę przełożyć do mniejszych foremek wyłożonych papierem do pieczenia i piec przez około 20 minut. Nie powstanie w ten sposób całkowicie nowy sernik, za to będzie można ugościć czy też osłodzić sobie popołudnie małymi, smacznymi serniczkami.

Jeżeli nie chce się w przyszłości doprowadzić do sytuacji, w której sernik wychodzi rzadki, warto przykładać większą wagę do sera, który w tym celu się nabywa. Wiele dostępnych w sklepach produktów typu twaróg w wiaderku okazuje się być produktem seropodobnym i już w opakowaniu mieć dość rzadką konsystencję, której później przy tworzeniu ciasta jajka, budynie i mąka ziemniaczana – w zależności od wykorzystywanego przepisu – nie będą w stanie związać dla stworzenia jednolitej masy.

Może się zdarzyć również tak, że mimo użycia sprawdzonego sera, z którym ciasto zawsze się udawało, sernik wyjdzie za rzadki. Wówczas przyczyny można doszukiwać się w czymś innym. Dlatego trzeba zadbać o blachę, jak i piekarnik. Masę sernikową należy także przekładać do odpowiedniej blachy, jak również piec w odpowiedniej temperaturze.