Jak sprawdzić czy Twoje wypieki są gotowe? Niezawodne sztuczki i metody

Pieczenie ciast może być równie satysfakcjonujące, co frustrujące, zwłaszcza jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia z wypiekami. Jednym z największych wyzwań przed którym staniesz, jest ustalenie odpowiedniego momentu, w którym należy wyjąć ciasto z piekarnika. Orientacyjny czas pieczenia podany w przepisach nie zawsze wskazuje na idealne wypieczenie ciasta. Ale możesz być pewna, że stosując się do poniższych pięciu wskazówek, nie będziesz miała większych trudności z odniesieniem sukcesu podczas pieczenia ciast.

Idealne ciasto nie może piec się zbyt długo, w przeciwnym razie będzie twarde i suche. Nie może również pozostać niedopieczone, ponieważ konsystencja wypieku będzie gumowata i miękka. Dlatego też, aby uzyskać idealną puszystość, ważne jest, aby wyjąć ciasto z piekarnika w odpowiednim momencie, unikając kilkukrotnego otwierania drzwiczek piekarnika, zwłaszcza jeśli chodzi o ciasta drożdżowe. Oto kilka prostych wskazówek, jak sprawdzić, czy ciasto jest gotowe.

1. Stopień zarumienienia

Jeśli wypiek, który przygotowujesz, nie jest czekoladowy, po prostu zajrzyj do piekarnika i sprawdź stan jego zarumienienia, aby upewnić się, czy jest gotowy. W porównaniu do środka i góry wypieku bardziej brązowy kolor powinien ukazać się na jego krawędziach, podczas gdy wspomniany środek i góra ciasta powinny pozostać złociste. Przyciemnienie ciasta zależy przede wszystkim od ilości użytego cukru: im go więcej, tym bardziej brązowe będzie ciasto po upieczeniu.
Sprawa staje się jednak bardziej kłopotliwa, kiedy mamy do czynienia z ciastami czekoladowymi, ze względu na obecność kakao. Jednak przy bliższym przyjrzeniu się, nawet w tym przypadku będzie można zauważyć lekkie przyciemnienie krawędzi i góry. Ponadto po upieczeniu ciasto powinno nabrać matowego koloru.

2. Test wykałaczki

Ten powszechnie znany test polega na włożeniu wykałaczki lub noża w środek ciasta. Jeśli patyczek wbity w ciasto od góry w jego najwyższą część wyjdzie suchy i czysty, nie oblepiony masą, będzie to oznaczać, że nasze ciasto jest dobrze upieczone. Jeśli zamiast tego zauważysz okruchy lub pozostałości masy na wykałaczce, oznacza to, że jest ono w środku wciąż surowe. Chociaż jest to prosty test nie zawsze jest wiarygodny, ponieważ wykałaczka może wyglądać na czystą, nawet jeżeli nasze ciasto będzie potrzebować trochę więcej czasu aby się upiec.

3. Brzegi ciasta

Kiedy ciasto jest już prawie gotowe, jego brzegi, które jako pierwsze po upieczeniu ścinają się, mają tendencję do odsuwania się od formy, kurcząc się do wewnątrz. Reszta ciasta zaś po upieczeniu, staje się bardziej zwarta, a wierzchnia skórka wypieku staje się twarda. Dlatego jeśli zauważysz, że powstała przestrzeń między ciastem a bokami formy, możesz wywnioskować, że część zewnętrzna naszego ciasta jest już upieczona i co za tym idzie środek również. Zanim jednak wyjmiesz wypiek z piekarnika, upewnij się, że jego środek jest naprawdę gotowy, wykonując chociażby test wykałaczki.

4. Zapach

To jeden z najbardziej charakterystycznych znaków doskonałego wypieku. Zanim jednak poczujesz aromat upieczonego ciasta wydostający się z piekarnika, upewnij się, że faktycznie jest idealne. Zaleca się więc dla pewności, by uzbroić się jeszcze w chwilę cierpliwości i nie spiesząc się z wyjęciem ciasta z piekarnika, wykonać wcześniej omówione testy, takie jak próba z wykałaczką lub chociażby sprawdzić poziom zarumienienia brzegów wypieku.

5. Elastyczność

Inną metodą, która pozwoli Ci sprawdzić wypieczenie ciasta, jest delikatne naciśnięcie palcem na jego środek, by sprawdzić, czy powierzchnia po na ciśnięciu się unosi. Jeśli się podniesie, oznaczać to będzie, że ciasto jest gotowe, ale jeśli wgłębienie w miejscu, w którym dotknąłeś, pozostaje nie odprężone, to znak, że musi jeszcze chwilę pozostać w piekarniku. Możesz powtórzyć test po 5 minutach.