Łatwy przepis na kwas chlebowy

Docenisz to; prosty, autentyczny, naturalny kwas chlebowy, który nie potrzebuje koncentratu! Nieważne czy zrobisz go z chleba żytniego, czy razowego chleba, oba będą bardzo orzeźwiające! Z pewnością będzie to Trój nowy faworyt.

Ten kwas wystarcza do tygodnia w lodówce (prawdopodobnie dłużej, ale może zacząć smakować dość mocno). Zauważysz, że codziennie traci słodycz w takim stanie, w jakim jest. Najlepiej spożywać go po całym dniu w lodówce.

Kwas chlebowy jest bardzo popularny w Rosji i na Ukrainie. Można to porównać do słodkiego, bezalkoholowego piwa. Kwas chlebowy ma tylko do 1% zawartości alkoholu. Im dłużej stoi w lodówce, tym bardziej staje się lekko „alkoholowy”, ale nadal jest uważany za bezalkoholowy.

Więc jeśli wypijesz go pierwszego lub drugiego dnia, prawdopodobnie nie ma tam jeszcze alkoholu. Najlepiej przechowywać kwas chlebowy w plastikowych butelkach po napojach gazowanych, ponieważ są one przeznaczone do przechowywania napojów pod ciśnieniem. Zaleca się wypuszczać ciśnienie z butelek 1-2 razy dziennie.

Składniki na kwas chlebowy:

10 litrów wody
9 kromek klasycznego czarnego, ciemnego lub żytniego chleba
1 garść rodzynek
4 szklanki cukru
1,5 łyżki aktywnych suchych drożdży
3 duże plastikowe butelki po napojach gazowanych

Jak zrobić kwas chlebowy: (najlepiej przygotowany wieczorem)

DZIEŃ 1:
• Napełnij duży garnek 10-ma litrami wody i zagotuj.
• Podczas oczekiwania dwukrotnie podpiecz kromki chleba na najciemniejszym ustawieniu tostera. Tak. Poważnie. Ciemniejszy chleb sprawia, że kwas chlebowy jest ciemniejszy.
• Gdy woda zacznie się gotować, zdejmij garnek z ognia. Dodaj do garnka garść rodzynek i chleb, przykryj pokrywką i pozostaw na noc lub co najmniej 8 godzin.

DZIEŃ 2:
• Ostrożnie wyjmij opiekany chleb i wyrzuć go.
• W średniej misce wymieszaj 4 szklanki cukru i 1,5 łyżki drożdży, dodaj je do mieszanki kwasu i wymieszaj.
• Przykryj plastikową folią lub pokrywką i pozostaw miksturę na blacie na kolejne 6 godzin, mieszając co kilka godzin.
• Odrzuć pływające rodzynki, zbierając je dużą łyżką. Za pomocą sitka lub serwetki przelej kwas chlebowy do butelek, luźno przykryj pokrywką i wstaw na noc do lodówki. Następnego dnia, po całkowitym schłodzeniu butelek, możesz dokręcić pokrywkę.