Smaczne Boże Narodzenie
Boże Narodzenie bez pierników zdaje się być w wielu domach niepełne, nic więc dziwnego, że odpowiednio wcześnie zaczyna się je przygotowywać. Ale czy piernikami można zaskoczyć? Oczywiście, zwłaszcza kiedy sięgnie się po dawną recepturę. Warto sięgnąć po zapomniany przepis na pierniczki staropolskie może okazać się nie tylko smaczną nowością, ale również na stałe wejść w świąteczne zwyczaje.
Słodycz Bożego Narodzenia
Poza aromatem pomarańczy w wielu domach przed Wigilią czuć również zapach pierników, do których przygotowania często stają pokolenia rodzin i wspólnie spędzają nad nimi czas. To też z pokolenia na pokolenie przekazywane są również przepisy, w tym ten na staropolskie pierniki, które swoim wyjątkowym smakiem są w stanie przekonać do siebie każdego.
Piernik staropolski charakteryzuje się użyciem dobrej jakości miodu, nie warto więc na niego skąpić.
Warto, jeżeli jeszcze się tego nie zrobiło, przekonać o tym na własnej skórze, trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość, gdyż ciasto na nie dojrzewać musi przez 2-3 tygodnie.
Składniki:
- 500 g mąki tortowej
- 250 ml miodu
- szklanka cukru
- 125 g smalcu
- 1/4 szklanki mleka
- 1 i 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 2 jajka
- szczypta soli
- 3 łyżeczki przyprawy do pierników
- 2 łyżeczki cynamonu
- łyżeczka mielonego imbiru
Przygotowanie
W garnku na małym ogniu rozpuścić miód, cukier i smalec na jednolitą masę. Wystudzić.
Dodać przesianą mąkę, jajka, sodę rozpuszczoną w zimnym mleku, szczyptę soli oraz przyprawy. Zagnieść ciasto na jednolitą masę.
Garnek zawinąć folią spożywczą i zostawić naczynie w chłodnym miejscu na 2-3 tygodnie.
Po tym czasie rozwałkować ciasto na grubość pół centymetra i wyciąć pierniczki za pomocą foremek o różnych kształtach.
Piec na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w temperaturze 180 stopni przez 10 minut. Układając pierniczki na blasze ,należy zostawić dość duże przerwy, gdyż mocno rosną.
Wystudzone pierniczki polukrować i udekorować według uznania, na przykład posypkami.